152 Rocznica Urodzin Patronki II Liceum Ogólnokształcącego Stefanii Sempołowskiej

Dnia 1 października obchodzimy 152 Rocznicę Urodzin Patronki naszej szkoły Stefanii Sempołowskiej, która była nauczycielką, działaczką  oświatowa, bojowniczką o prawa dziecka, dziennikarką i pisarką.

Mając 17 lat zdała jako pierwsza kobieta zdała egzamin nauczycielski w I Męskim Gimnazjum przed komisją rządową i otrzymała wyższy „PATENT NAUCZYCIELKI DOMOWEJ”

Naukę kontynuowała na Uniwersytecie Latającym, pełniącym w Królestwie Polskim rolę tajnej szkoły wyższej.

Stefania Sempołowska otworzyła  tajną prywatną pensję w swoim mieszkaniu  w Warszawie przy ulicy Świętokrzyskiej.

Trudno wymienić wszystkie działania społeczne Stefanii Sempołowskiej. Jej energię uruchamiał każdy, kto wymagał pomocy: dzieci, ludzie społecznie upośledzeni, chłopi, robotnicy, modystki, więźniowie. Za swoją działalność była kilkakrotnie aresztowana, wydalona do Galicji, szykanowana przez władze carskie. Była więziona w  Cytadeli Warszawskiej.

Mówiła o sobie – „Jestem rewolucjonistką z temperamentu, a tradycjonalistką  z upodobania”

• Niezwykła
  • Kontrowersyjna
  •  Indywidualistka

Kobieta o „posągowej urodzie”, policja rosyjska mówiła na nią „Markiza”, uczniowie „Piękna Czarna Pani”.

W ramach Obchodów Urodzin Patronki  w poniedziałek 04.10.21r. wolontariusze „Powiatowego Klubu Ośmiu” uruchomią kawiarenkę „Na TAK”  –  II LO pod portretem jubilatki.

Będzie w sprzedaży pyszne domowe ciasto, kawa i herbata w przystępnej cenie.

W tym dniu na przerwach muzyka umili Wam czas.